Jak wykończyć parapet z płyty OSB?

Płytę OSB możesz wykorzystać na wiele różnych sposobów – sprawdzi się ona zarówno jako solidny materiał konstrukcyjny, jak i materiał wykończeniowy. Z płyt OSB zrobisz zabudowę ścienną, meble, a także schody i wewnętrzne parapety okienne. Jak wykończyć parapet z płyty OSB i o czym pamiętać podczas jego wykończenia? Przedstawiamy garść praktycznych wskazówek.

Parapety z płyty OSB – impregnacja materiału

Parapet wewnętrzny jest szczególnie narażony na działanie wilgoci. W okolicy okna kumulują się skropliny pary wodnej, co może powodować puchnięcie i deformację płyty OSB. Jak ją zabezpieczyć? Zanim osadzisz płytę i na stałe przymocujesz ją do ściany, wykonaj prosty zabieg konserwacyjny – pokryj całą powierzchnię parapetu (zwłaszcza krawędzie!) warstwą preparatu żywicznego lub lakieru.

Impregnaty skutecznie uchronią drewniane wióry przed wilgocią i utratą pierwotnego kształtu płyty OSB, która w wyniku konserwacji zyska też piękny, estetyczny wygląd. Lakier lub preparat żywiczny uczynią również parapet OSB twardszym i bardziej wytrzymałym na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania lub pęknięcia. Lakierowaną powłokę możesz wielokrotnie przecierać wilgotną ściereczką.

Jak wykończyć parapet z płyty OSB: użyj listew maskujących

W jaki sposób wykończyć parapet z płyty OSB, by wyglądał estetycznie? W tym celu użyj listew maskujących, które doskonale ukryją wszelkie nierówności między ścianą a parapetem. Listwy wybierzesz w większości marketów budowlanych, mogą to być materiały z PCV, drewniane lub stalowe. Przymocujesz je, używając przezroczystego silikonu, specjalnych klejów lub pian montażowych.

Pamiętaj o tym, by dobrać odpowiednio kolor listwy maskującej do odcienia płyty OSB – unikaj kontrastów, ponieważ materiały o różnych odcieniach wprowadzają zbędny chaos do aranżacji okiennych. Frontalna część parapetu, znajdująca się od strony pomieszczenia, powinna być wygładzona i mieć zaokrąglone krawędzie, dzięki czemu nie musisz dodatkowo stosować listew.