Głównym celem domów ekologicznych jest poszanowanie środowiska naturalnego i zapewnienie zrównoważonego rozwoju. Ten typ obudowy pozwala m.in. na poprawę komfortu użytkowania przy jednoczesnej oszczędności energii. W przypadku każdego ekologicznego projektu budowlanego należy wziąć pod uwagę klimat, otoczenie i środowisko życia.
Dlatego też doradztwo architekta jest niezbędne do realizacji projektu zielonego budynku. W przypadku każdego ekologicznego projektu budowlanego architekt będzie musiał wziąć pod uwagę różne cechy najbliższego otoczenia. Wybór gruntu, a także wykonanie kilku elementów będzie niezbędne dla powodzenia budowy domu ekologicznego. Nie wahaj się wezwać architekta, eksperta w dziedzinie budownictwa, aby zrealizował Twój projekt ekologicznego budownictwa.
POSTAW NA MATERIAŁY EKOLOGICZNE.
W przypadku ekologicznego projektu budowlanego należy oczywiście zdecydować się na zastosowanie ekologicznych materiałów. Materiały te są szczególnie znane z tego, że nie zawierają żadnych szkodliwych lub niebezpiecznych dla środowiska produktów. Najczęściej są to produkty naturalne, wykonane z drewna lub roślin. Ponadto materiały te mają właściwości izolacyjne (szczególnie drewno), co pozwala na wyeliminowanie mostków termicznych i długoterminowe oszczędności w kosztach ogrzewania. Bardzo popularne w budowie domu ekologicznego jest również wykorzystanie niektórych materiałów pochodzących z sektora rolniczego, takich jak wełna czy pierze zwierzęce. Materiały te są szczególnie znane ze swoich doskonałych właściwości termicznych. Niektóre importowane materiały ekologiczne mogą być również wykorzystane do nadania estetycznego charakteru Państwa projektowi budowlanemu.
PRODUKCJA ENERGII I RECYKLING.
Jednym z głównych punktów budowy domu ekologicznego jest produkcja i wykorzystanie energii. W przypadku budownictwa ekologicznego stosuje się energię uzyskiwaną z ogrzewania drewnem lub biomasą albo energię słoneczną. Te rodzaje energii pozwalają na wyraźne zmniejszenie obecności węgla w domu, a także rachunków za prąd i gaz.
Niektóre urządzenia mogą być również bardzo korzystne i niezbędne w ekologicznym domu. Na przykład, systemy pomp ciepła mogą odzyskiwać ciepło z powietrza lub wody, co pozwala zaoszczędzić pieniądze na kosztach energii. Systemy podwójnych szyb i solidne okiennice to również wyposażenie, które można zastosować w domu ekologicznym. Zapewniają one przede wszystkim ochronę przed różnymi naturalnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz czy wiatr. Aby oszczędzać wodę, zaleca się stosowanie wydajnych systemów zbierania wody deszczowej.
Budowa domu ekologicznego wymaga przestrzegania kilku zasad. Z tego powodu musi być nadzorowany przez architekta specjalizującego się w zrównoważonym budownictwie, którego znajdziesz w naszym katalogu architektów. Zajmie się on wykonalnością Twojego projektu budowlanego i udzieli Ci najlepszych rad dotyczących wyboru materiałów, które należy zastosować.