Rodzaje instalacji wchodzących w skład Stałych Urządzeń Gaśniczych

W obiektach mieszkalnych, publicznych czy przemysłowych instaluje się urządzenia ochrony ppoż. Można je podzielić na stałe i półstałe, które są uruchamiane samoczynnie lub ręcznie. Instalacje ppoż., które zaliczają się do Stałych Urządzeń Gaśniczych, zawsze uruchamiane są samoczynnie i mają swój zapas środka gaśniczego. Ich praca jest zależna od rodzaju obiektu, typu zagrożenia czy wykorzystanego środka gaśniczego. Oto szczegóły!

Najważniejsze instalacje gaśnicze SUG

W odróżnieniu od półstałych urządzeń i instalacji gaśniczych SUG charakteryzują się stałym miejscem wszystkich elementów oprzyrządowania. Dodatkowo są uruchamiane w pełni automatycznie po wykryciu podniesionej temperatury, zadymienia czy ognia. Systemy SUG występują w formie instalacji:

  • tryskaczowych;
  • zraszaczowych;
  • mgły wodnej;
  • pianowych;
  • gazowych;
  • inertyzujących (redukujących ilość tlenu w powietrzu);
  • proszkowych;
  • gaszenia iskier.

Według ekspertów z firmy TAPI z Gdańska montaż SUG jest uzależniony od wymagań prawnych dotyczących ochrony obiektów. Może też być uwarunkowany oczekiwaniami zarządcy lub właściciela obiektu, który chce dodatkowo podnieść jakość ochrony ppoż w nieruchomości. Co godne uwagi urządzenia wchodzące w skład SUG mają możliwość informowania jednostek o zaistniałym zagrożeniu.

W jaki sposób mogą być wykonane instalacje SUG?

Kluczowe znaczenie dla stałych urządzeń gaśniczych ma ich pełna integracja z budynkiem. Oznacza to, że instalacje tryskaczowe czy zraszaczowe planowane są na etapie projektowania obiektu lub wykonywania jego generalnego remontu. Najczęściej wszystkie elementy instalacji sieciowej są umiejscowione pod sufitem i zasłonięte przez kasetony czy płyty OSB stanowiące, sufit podwieszany. Jedyną oznaką istnienia instalacji jest umiejscowienie poniżej jego powierzchni dysz zraszających czy tryskaczowych.

W jakim celu montuje się instalacje SUG?

Podstawowym zadaniem instalacji wodnych, gazowych czy mgłowych w formie SUG jest wczesne wykrywanie zagrożenia pożarowego i usuwanie go. System może działać we pomieszczeniach o podniesionym poziomie ryzyka, jak i w obiektach wielkopowierzchniowych, gdzie zastosowanie SUG wynika z wymagań prawnych. Bez względu na miejsce instalacji mają w sposób szybki i skuteczny usunąć źródło pożaru.