Jak zbudowana jest pompa ciepła powietrze/woda?

Pompa ciepła typu powietrze/woda to jedno z najnowocześniejszych urządzeń grzewczych. Poza ogrzewaniem poszczególnych pomieszczeń umożliwia również przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Do wytwarzania energii wykorzystuje darmową energię z powietrza atmosferycznego, dzięki czemu zaliczana jest do narzędzi ekologicznych, niemających negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Jak zbudowana jest pompa ciepła powietrze/woda? Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu.

Budowa pompy ciepła typu powietrze/woda

Pompa ciepła typu powietrze/woda to urządzenie składające się z wielu elementów. Wśród najważniejszych należy wymienić sprężarkę, skraplacz, parownik oraz zawór rozprężny. Każdy z nich pełni określoną funkcję i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania maszyny. Podczas codziennej pracy pompy bardzo ważny jest też czynnik roboczy, czyli sprężony gaz odpowiedzialny za pobieranie darmowej energii z otoczenia. W roli tej występują niepalne i nietoksyczne gazy o niskiej temperaturze wrzenia (nawet poniżej 0°C) – R407C, R410A, R404A, R134A oraz R290, wyróżniający się najlepszymi właściwościami termodynamicznymi.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Kołton, producenta kotłów C.O. oraz pomp ciepła: Głównym elementem budowy pompy ciepła powietrze/woda jest sprężarka. Odpowiada ona za efektywność pracy urządzenia. Ma także wpływ na ilość prądu pobieranego przez pompę w czasie użytkowania. Nowoczesne pompy wyposażone są w sprężarki inwerterowe, pozwalające na precyzyjne dostosowanie mocy grzewczej do aktualnych potrzeb użytkowników budynku. Taki układ redukuje koszty ogrzewania oraz zwiększa funkcjonalność instalacji. Umożliwia również dokładną kontrolę temperatury systemu grzewczego. Pompy ze sprężarką inwerterową charakteryzuje większa trwałość i wydajność w zestawieniu z klasycznymi modelami typu „ON/OFF”. Pompa ze sprężarką tego typu stanowi idealne połączenie dobrej ceny oraz doskonałych właściwości użytkowych.

Jak działa pompa ciepła typu powietrze/woda?

Budowa pompy ciepła powietrze/woda ma zasadniczy wpływ na efektywność pracy urządzenia. Zasada jego działania polega na efektywnej wymianie darmowej energii z powietrza na ciepło wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Energia pobierana jest dzięki różnicy temperatur pomiędzy czynnikiem roboczym a powietrzem atmosferycznym. Temperatura czynnika zawsze jest niższa od tej panującej na zewnątrz. Dzięki temu odbiera on ciepło z powietrza, nawet przy silnym mrozie (do -25°C). Pod wpływem ciepła czynnik wrze, paruje i w stanie gazowym trafia do sprężarki. Znajdujące się tam wysokie ciśnienie powoduje sprężenie gazu oraz wzrost jego temperatury. Gaz o wysokiej temperaturze przechodzi przez skraplacz, gdzie przekazuje energię cieplną do obiegu grzewczego, zasilając instalację obecną w budynku.