Oszczędności przy budowie domu

Budując dom musisz pomyśleć o wielu rzeczach. Wbrew pozorom jest to zadanie trudniejsze, niż może się wydawać. Przygotuj plan wraz z architektem, a następnie starannie zaplanuj budżet. Zadbaj też o to, aby ekipa budowlana, z jaką będziesz współpracować, była możliwie jak najlepsza. Aby znaleźć dobrą ekipę najlepiej jest zapytać znajomych o rekomendację oraz przejrzeć internet. Współpracuj tylko z tymi osobami, które są dobrze oceniane przez innych. W przeciwnym razie musisz liczyć się z opóźnieniami na budowie oraz z tym, że nie wszystko będzie wykonane na wysokim poziomie swojej jakości. Weź pod uwagę również to, w jaki sposób będziesz ogrzewać swój nowy dom.

Jak ogrzać dom wybudowany w Polsce

Istnieje wiele sposobów na ogrzanie budynku mieszkalnego. Możesz to zrobić, za pomocą takich urządzeń jak pompy ciepła. Również ciekawym rozwiązaniem jest ogrzewanie gazowe, zwłaszcza ze względu na to, że gaz jest stosunkowo tani. Zwróć też uwagę na piece na ekogroszek lub na pellet. Tego typu paliwa są zdrowe dla środowiska i nie generują smogu. Nikt nie chce, aby jego najbliższa okolica była zanieczyszczona szkodliwymi substancjami, dlatego piece ekologiczne są coraz częściej wybierane przez budujących się Polaków. Wszelkiego rodzaju pompy ciepła także pozwalają na oszczędzanie energii. Najlepiej będzie, jeśli przeliczysz wszystkie możliwe warianty ogrzewania domu. Uwzględnij perspektywę długoterminową, abyś z każdym rokiem mógł oszczędzać coraz więcej. Wówczas powzięte oszczędności na droższe urządzenia grzewcze zwrócą Ci się wraz z nawiązką, a o to właśnie chodzi w inwestycjach.

Zaplanuj rozkład okien w swoim domu

Zwróć także uwagę, na kierunki świata, względem których będzie stał Twój dom. Ściana północna jest zazwyczaj najzimniejsza, dlatego dobrze jest budować na niej jak najmniej okien oraz drzwi wyjściowych. W ten sposób będziesz mógł zaoszczędzić ciepło, które nie będzie uciekać przez najzimniejszą ze ścian. Ustal z architektem, czy możecie zaplanować dodatkowe ocieplenie na ścianę północną. Często stosowanym rozwiązaniem jest także sadzenie wysokich krzewów przy ścianie północnej. W ten sposób rośliny osłonią ścianę od zimnego wiatru, co również pomoże utrzymać wyższą temperaturę w środku domu. Dobrze jest, aby okna wychodziły na wschód oraz południe. W ten sposób Twój dom będzie jasny i dobrze oświetlony, co także pomoże zaoszczędzić energię potrzebną do oświetlenia pomieszczeń. Oczywiście zadbaj o to, aby okna w Twoim domu były trójwarstwowe. Dzięki temu jeszcze więcej ciepła będzie mogło zostać w pomieszczeniu. Tego typu okna są również rekomendowane przez Unię Europejską, ze względu na zmiany klimatyczne.

Jak zatem widzisz, budując dom trzeba zadbać o wiele istotnych elementów, jednak ważna jest perspektywa. Mając w pamięci oszczędności, jakie możesz poczynić już teraz zaplanuj budynek tak, aby marnował jak najmniej cennej energii potrzebnej do jego ogrzania i utrzymania odpowiedniej temperatury.