Niezbędne akcesoria do akwarium. Poradnik dla początkujących

Decyzja o zakupie rybek i stworzeniu pięknego akwarium wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania. Osoby, które po raz pierwszy będą miały z nim do czynienia, muszą przede wszystkim dowiedzieć się, jakie elementy są niezbędne, aby utrzymać czystość w akwarium oraz zapewnić dobre warunki rybom i roślinom. Co powinno się znaleźć w każdym, nawet niewielkim akwarium?

Filtr, grzałka i oświetlenie do akwarium

Niezależnie od tego, jak duże jest akwarium, możemy wyróżnić kilka elementów, które muszą się w nim znaleźć. Są to między innymi filtry, które mają za zadanie usuwanie zanieczyszczeń z wody. Do niewielkich zbiorników sprawdzą się filtry wewnętrzne oraz zewnętrzne filtry kaskadowe. Jeśli natomiast chodzi o większe akwaria, to lepszym wyborem będą filtry kubełkowe, a w przypadku dużej populacji ryb filtry zewnętrzne przelewowe.

Kolejnym elementem jest grzałka do akwarium, ponieważ w każdym zbiorniku powinna być utrzymywana odpowiednia stała temperatura. Temperatura wody jest zależna od obsady jaką mamy w naszym akwarium. Przyjmuje się, że powinna oscylować w granicach 23-26°C. Temperaturę ustawiamy na grzałce, którą montujemy na ściance akwarium.

W akwarium nie może zabraknąć też oświetlenia. Dobrze sprawdzi się oświetlenie LED do akwarium, które stanowi doskonałą alternatywę dla klasycznych liniowych świetlówek.

– Nie ma uniwersalnego przepisu dla doboru oświetlenia w każdym akwarium. Zazwyczaj możemy dobrać idealne oświetlenie po dłuższej obserwacji naszego zbiornika. Akwaryści często decydują się na zakup gotowych lamp LED. Oferta jest coraz bogatsza, a każde akwarium inne – mówi nasz ekspert, Aleksander Warwocki właściciel sklepu AQUA-LIGHT.pl   Jeśli dopiero zaczynamy akwarystyczne hobby i nie wiemy jakie ledowe oświetlenie będzie najlepsze to polecam uniwersalne lampy LED pasujące specyfiką do danego akwarium – takie które jednocześnie wspomagają wzrost roślin i dają przyjemność z obserwacji toczącego się tam życia. – dodaje nasz rozmówca.

Szeroka oferta rynkowa lamp LED z pewnością pozwoli na dobór odpowiedniego wariantu oświetlenia zarówno dla zwolenników akwariów słodkowodnych, jak i słonowodnych.

Czego jeszcze nie może zabraknąć w akwarium?

Przed zakupem rybek do akwarium trzeba jeszcze je zaopatrzyć w podłoże oraz rośliny. Rodzaj podłoża powinien być dostosowany do charakteru zbiornika i gatunków hodowanych ryb. Zazwyczaj warstwa podłoża ma od 4 do 7 cm, dzięki czemu rośliny mogą się zakorzenić, a ryby nie są w stanie dogrzebać się do dna. Kolejnym elementem są rośliny. Uniwersalną zasadą jest ta, aby posadzić niskie rośliny z przodu, a wysokie z tyłu zbiornika. Trzeba też pamiętać o tym, że rośliny są ważnym elementem ekosystemu wodnego i odpowiadają za utrzymanie tam równowagi biologicznej, więc warto zwrócić szczególną uwagę na ich jakość. Należy je dopasować do gatunków rybek w taki sposób, aby stworzyć im bezstresowe warunki do życia.