Sprzęty i urządzenia niezbędne do robót drogowych

Rozbudowa i utrzymana w dobrym stanie sieć dróg to podstawa dla sprawnego transportu, a tym samym jeden z istotniejszych czynników wpływających na rozwój gospodarki. W dzisiejszych czasach nie sposób wyobrazić sobie przeprowadzenie jakichkolwiek prac drogowych bez wykorzystania zaawansowanego sprzętu. Przedstawiamy kilka najważniejszych sposób urządzeń, bez których zbudowanie i naprawa dróg trwałaby znacznie dłużej.

Koparka i ładowarka

Choć w mowie potocznej urządzenia te są bardzo często ze sobą utożsamiane, to w rzeczywistości różnią się nie tylko pod względem konstrukcji, ale również zastosowania. Koparki kołowe lub gąsienicowe, jak nazwa wskazuje, służą przede wszystkim do kopania w gruncie – jest to konieczne w procesie tworzenia fundamentów pod drogi i inne nawierzchnie, a także przy niwelacji terenu. Urządzenia te są również przydatne do usuwania gruzu oraz innych odpadów.

Ładowarki to z kolei urządzenia wykorzystywane w pierwszej kolejności do transportu oraz załadunku ziemi, gruzu i odpadów. Innymi słowy – przy ich pomocy teren pod prace budowlane jest oczyszczany ze zbędnych materiałów.

Walec drogowy

Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest jeden lub kilka cylindrycznych, poziomych wałów o znacznej szerokości i masie. Przemieszczający się po warstwach ziemi walec obciążą ją równomiernie, doprowadzając do jej zagęszczenia. W efekcie tego ziemia staje się bardziej zbita i stabilna, co jest niezbędne m.in. do położenia nawierzchni asfaltowej. Walce wykorzystywane są również do wyrównywania świeżo nałożonych nawierzchni drogowych.

Rozściełacz asfaltu

To ważne urządzenie, które pozwala znacznie przyspieszyć i zautomatyzować proces kładzenia nawierzchni. Rozściełacz wyposażony jest w szeroki podajnik, który stopniowo dozuje gorący materiał bitumiczny na wcześniej przygotowane podłoże.

Frezarka asfaltu

Wymienione wyżej maszyny są niezbędne w procesie budowania dróg – frezarka asfaltu odgrywa natomiast kluczową rolę w czasie ich remontów. Zadaniem tego urządzenia jest bowiem usuwanie starej, zniszczonej nawierzchni, co umożliwia jej usunięcie i wykonanie nowego podłoża.

Wynajem czy kupno maszyn drogowych?

Maszyny drogowe, szczególnie nowe, to sprzęty bardzo kosztowne – wiele przedsiębiorstw budowlanych rozpoczynających działalność nie stać na ich kupno. Alternatywą jest wynajem oferowany m.in. przez firmę Bellator. Wynajem jest nie tylko tańszy, ale również pozwala w wygodny sposób przetestować sprzęt przed podjęciem decyzji o kupnie.