Wybór oczyszczalni przydomowej, a wielkość gospodarstwa domowego

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to instalacja, która sprawdzi się w sytuacji, w której podłączenie do istniejącej sieci kanalizacyjnej jest niemożliwe lub mało ekonomiczne. Oprócz tego, że nieczystości są odprowadzane bezpośrednio do gleby, cieków wodnych lub studni chłonnych, nie szkodząc przy tym środowisku naturalnemu. Aby jednak cieszyć się wydajnym systemem, trzeba odpowiednio dobrać jego rozmiar. Jak to zrobić?

Wielkość przydomowej oczyszczalni a liczba domowników 

Inwestycja w przydomową oczyszczalnię ścieków staje się coraz popularniejsza. Wybór odpowiedniej instalacji powinien być jednak dobrze przemyślany. Mowa tutaj przede wszystkim o montażu biologicznej oczyszczalni ścieków o optymalnych wymiarach. Zbyt mały system nie poradzi sobie bowiem z generowanymi nieczystościami.

Właśnie dlatego konieczne jest wykonanie obliczeń. Niezbędne są do tego takie dane, jak liczba mieszkańców oraz ilość powstających ścieków w ciągu doby. Najczęściej zdarza się tak, że przyjmowaną wartością jest około 150 litrów na dobę na mieszkańca. Wybierając instalację, trzeba też pamiętać o tym, że osadnik nigdy nie powinien być całkowicie wypełniony. W przypadku większości oczyszczalni nieczystości muszą spędzić w nim około 3 dni.

Co jeszcze jest istotne podczas wyboru przydomowej oczyszczalni? 

Odpowiedni rozmiar przydomowej oczyszczalni ma kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o poprawne działanie instalacji. Wybierając ją, dobrze przemyśleć, jak często w domu będą przebywać dodatkowe osoby i zastanowić się, czy będą tam podłączane dodatkowe urządzenia generujące nieczystości. Jeśli domownicy planują powiększenie rodziny, to również dobrze to uwzględnić przed zleceniem montażu, aby uniknąć konieczności wymiany systemu. O to, co jeszcze jest istotne, zapytaliśmy specjalistę z firmy zajmującej się montażem ekologicznych oczyszczalni w Zgorzelcu, który wyjaśnił:

– Oprócz doboru odpowiedniego rozmiaru oczyszczalni istotny jest też materiał, z którego jest wykonany osadnik. Zwykle są to tworzywa sztuczne, czyli polietylen wysokiej gęstości albo żywice poliestrowe. Wyróżnia je odporność na korozje i działanie agresywnych substancji. Ponadto osadnik musi być też szczelny, ponieważ zanieczyszczone ścieki nie mogą przedostawać się do gruntu.