Domy z drewna

 

Rzeczą jasną jest, że każdy człowiek powinien posiadać dom, jest on niczym innym jak miejscem, w którym czujemy się komfortowo, a przede wszystkim bezpiecznie. Stawiając nowy dom powinniśmy zadbać o to, aby był on dla nas gwarantem bezpieczeństwa i wygody, której wszyscy wymagamy. W dzisiejszych czasach coraz bardziej odchodzi się od domów stawianych w pełni z drewna, gdyż w kontekście bezpieczeństwa, mogą nie spełniać one wszystkich wymagań.

Pierwsze pytanie jakie należy sobie zadać, to pytanie czy domy z drewna są opłacalne. Odpowiedź może być oczywiście tylko jedna – tak. Materiały tego typu są znacznie tańsze od mieszkań chociażby murowanych, ma to jednak swoje zalety, ale również wady. Należy mieć na uwadze fakt, że domy z drewna są zdecydowanie mniej trwałe. Drewno z czasem zacznie się psuć, a od samego początku nie będzie ono tak bezpieczne, jak domy murowane. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy decydować się na stawianie domów z drewna w lokacjach, w których jest ono podatne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Drewno szybciej będzie psuło się podczas deszczu, źle działają na nie wichury, nie mówiąc już o podtopieniach czy trąbach powietrznych, które mieszkaniom z drewna bardzo ciężko jest przetrwać.

Jeśli jesteśmy pewni, że żadna z powyższych katastrof atmosferycznych nie ma prawa wystąpić na naszym terenie – możemy zacząć rozmyślać nad stawianiem mieszkania z drewna. Szacunkowo mówi się, że mieszkanie z drewna będzie od 10% do 15% tańsze od mieszkania murowanego przy tych samych powierzchniach. Bez wątpienia, cena jest zatem dużo mniejsza – mówimy bowiem często o setkach tysięcy złotych, jakie musimy włożyć w budowanie domu od podstaw.

Decyzja nie jest prosta. Trzeba pamiętać, że stawianie domu jest operacją kosztowną, podobnie jak wszelkiego typu remonty. Nie zważając na cenę powinniśmy zadbać o to, aby nasz dom był bezpieczny i wygodny – nawet tracąc przy tym dodatkowe pieniądze. Dom nie jest jak samochód, który po kilku latach możemy zmienić – jest on praktycznie wieczny, wymaga od nas dbałości i szybkich reakcji podczas jakichkolwiek usterek – tylko wtedy będzie on służył przez dziesiątki lat, a my będziemy mogli być pewni, że nasze pieniądze zainwestowaliśmy efektywnie. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie tego, czy dom z drewna będzie dobrym pomysłem w miejscu, w którym chcemy go ulokować – nie bójmy się pytać. Eksperci są od tego, aby takie wątpliwości rozwiewać i uświadomić nas, które elementy mogą rodzić potencjalne problemy w przyszłości jak i podczas samej budowy.