Jak dobierać szyny montażowe do obciążeń?

Szyny montażowe to funkcjonalny i ekonomiczny produkt, który ułatwia mocowanie urządzeń do ścian i sufitów. To świetny wybór, jeśli chcesz szybko i trwale zamontować klimatyzator lub wentylator. Jest jednak warunek. Szynę montażową trzeba dobrać do obciążenia, aby połączenie było wystarczająco mocne. Z naszego artykułu dowiesz się na ten temat wszystkiego, co potrzebne.

Szyny do małych, średnich i dużych obciążeń

Na elementy montażowe oddziałują różne siły. Wyraża się je w niutonach (N) lub niutonach na metr (N/m). Siły mogą być skupione, rozłożone punktowo lub równomiernie. W przypadku sił rozłożonych działają one z taką samą wartością na całej swojej długości, a środek ciężkości znajduje się w połowie długości siły. Dopuszczalne obciążenie szyn nośnych wskazują europejskie normy, które do polskich warunków adaptuje Polski Komitet Normalizacyjny (PKN).

Czym wobec tego różnią się szyny? Wyjaśnił nam to pracownik działu technicznego systemów mocowania instalacji Interfix:

Szyny montażowe różnią się między sobą nie tylko kształtem, wymiarami i grubością użytej blachy, ale też przeznaczeniem. W ofercie mamy szyny montażowe do małych, średnich i dużych obciążeń. Do naszych produktów dołączamy szczegółowe informacje techniczne w postaci tabel obciążeń statycznych. Wskazujemy w nich możliwe obciążenie poszczególnych modeli szyn w zależności od rodzaju oddziaływania (jedna siła skupiona, dwie siły skupione, siły równomiernie rozłożone), długości szyny i pozostałych wymiarów. Nasi konsultanci służą fachowym wsparciem i chętnie pomagają w doborze produktów, czy to z serii szyn IFX 30, czy 41, aby znaleźć odpowiedni model.

Co jeszcze warto wiedzieć o obciążeniu szyn perforowanych?

O nośności szyn montażowych decyduje wytrzymałość profilu, ale również obciążenie innych elementów konstrukcyjnych. W tabelach obciążeń wskazane są wyliczenia wytrzymałości profili na podstawie maksymalnego ugięcia na długości i maksymalnego naprężenia w przekroju. Aby uzyskać bezpieczne mocowanie, trzeba też wziąć pod uwagę wartości obciążeń dla śrub, nakrętek ślizgowych i podkładek. Warto też wiedzieć, że pełne obciążenie można stosować w przypadku szyn jednolitych. Jeśli natomiast został użyty łącznik szyn, powinno być ono mniejsze.