Powierzchnie metalowe wyróżniają się dużą twardością. Z tego powodu ich przecinanie wymaga nie tylko doświadczenia, ale przede wszystkim użycia specjalistycznych narzędzi. Jeśli więc jednym z etapów wykonywanych przez Ciebie robót jest cięcie metalu i nie wiesz, jak się za to zabrać, nasz artykuł przyjdzie Ci z pomocą. Dowiedz się, czym przecinać powierzchnie metalowe i zapewnij sobie komfort pracy.
Jakie są rodzaje cięcia metalu?
Jednym z rodzajów obróbki metalu jest jego cięcie. I choć na pozór wydaje się, że proces ten zawsze przebiega tak samo, istnieje jednak kilka technik, które pozwalają osiągnąć różnorodne efekty. Należą do nich: cięcie jedną bądź dwiema krawędziami, cięcie gumą, cięcie nożycowe, a także przebijanie otworów.
Trzeba pamiętać również o tym, że w przypadku cięcia metalu warto wcześniej określić jego rodzaj – wyjaśnia przedstawiciel sklepu Mistama z elektronarzędziami. Innej formy obróbki będą wymagały elementy stalowe, a innej aluminiowe czy miedziane. Aby osiągnąć zamierzony efekt należy dobrać zarówno technikę cięcia, jak i rodzaj narzędzi do właściwości obrabianego materiału.
Najbardziej przydatne narzędzia
Choć metod cięcia metalu może być wiele, najlepiej używać sprawdzonych narzędzi, które mają najbardziej uniwersalne zastosowanie. Należą do nich nożyce do metalu, szlifierki kątowe, piły tarczowe oraz wyrzynarki.
- Nożyce do metalu to najbardziej podstawowe narzędzie używane głównie w zastosowaniach amatorskich. Jeszcze do niedawna wymagały one wiele wysiłku ze strony użytkownika, ponieważ występowały jedynie w wersji ręcznej. Obecnie na rynku można się spotkać z nożycami o zasilaniu elektrycznym lub akumulatorowym, które znacznie ułatwiają pracę. Warto pamiętać jednak o tym, że jest to narzędzie, które lepiej sprawdzi się przy cieńszych materiałach.
- Szlifierki kątowe to niewątpliwie narzędzie o najbardziej wszechstronnym zastosowaniu używane zarówno przed domowych majsterkowiczów, jak i profesjonalistów. Potocznie znane pod nazwą gumówka w zależności od rodzaju sprawdza się przy drobnych pracach remontowo-budowlanych, jak i przy bardziej wymagającym cięciu elementów metalowych. W pierwszej sytuacji wykorzystywane są małe szlifierki kątowe, które charakteryzują się niższą mocą. Większe i trudniejsze prace wymagają z kolei użycia mocniejszych urządzeń, do jakich należą duże szlifierki kątowe. Niezależnie od rodzaju, szlifierki kątowe przeznaczone są do cięcia blachy, rur, kątowników, płaskowników oraz elementów zbrojeniowych, jak również do obróbki metali kolorowych. Można ich także używać do szlifowania spawów oraz wygładzania i usuwania zadziorów z elementów stalowych.
- Piły tarczowe to również narzędzia o wszechstronnym zastosowaniu. Aby używać ich do cięcia metalu, trzeba dobrać odpowiednią tarczę. Najlepszym wyborem są tarcze korundowe, tzn. wykonane z tlenku glinu – jednego z najpopularniejszych tworzyw ceramicznych. Jego najważniejszą cechą jest bardzo duża twardość. Zastosowanie go do produkcji tarcz szlifierskich gwarantuje im doskonałą odporność na ścieranie. Piła tarczowa z dedykowaną do metalu tarczą sprawdzi się zarówno przy cięciu stali, jak również rur i profili.
- Wyrzynarki to poręczne narzędzia wyposażone w specjalny brzeszczot. To dobry wybór dla użytkowników, którzy oczekują dużej precyzji cięcia. Z ich pomocą można ciąć po prostej i nieregularnej linii, a także wycinać zygzaki i łuki oraz różnorodne kształty i otwory. Podobnie jak w przypadku innych narzędzi, trzeba wyposażyć urządzenie w specjalny brzeszczot do metalu. Aby zwiększyć komfort pracy, nowoczesne wyrzynarki wyposażone są w prowadnicę laserową.
Obróbka elementów metalowych wcale nie jest trudna i wymagająca pod warunkiem, że wybierze się odpowiednie narzędzia. Warto w tej kwestii postawić na sprawdzone urządzenia od renomowanych producentów, będzie to bowiem gwarancja ich najwyższej jakości.