Panele dachowe na rąbek stojący są nowoczesnym rozwinięciem tradycyjnej techniki dekarskiej. Zapewniają dachom klasyczny wygląd, są szczelne i trwałe, choć dość trudne w układaniu. To innowacyjne pokrycie dachowe, które warto bliżej poznać. Omawiamy jego kluczowe zalety, technikę montażu i możliwości zastosowania.
Jakie są największe zalety pokrycia z paneli na rąbek stojący?
W tradycyjnej wersji krycia blachą na rąbek dekarz wykonywał na krawędziach arkuszy prostopadłe zakładki, zbliżał je do siebie i zaginał razem. Na podobnej zasadzie łączą się panele dachowe na rąbek. Różnica polega na tym, że zostały wyposażone w gotowe zamki zatrzaskowe.
Innowacyjna konstrukcja sprawia, że pokrycie z paneli na rąbek stojący ma wiele zalet:
- dopasowanie do wymiarów dachu – możesz zamówić panele o długości od 40 cm do 10 m;
- szczelność – fabrycznie przygotowana maskownica tworzy z zamkiem szczelne połączenie,
- lekkość – panele z blachy są lekkim pokryciem, które nie wymaga stosowania wzmocnień w więźbie dachowej;
- sztywność – panel uzyskuje sztywność dzięki pionowemu rąbkowi oraz przetłoczeniom blachy;
- estetyka – możesz wybierać spośród wielu kolorów blachy i cieszyć się klasyczną formą pokrycia;
- trwałość – 50-letnia gwarancja to najlepsze świadectwo trwałości paneli.
Jakie dachy można pokryć panelami na rąbek?
O zastosowaniach paneli na rąbek mówi przedstawiciel firmy Hanbud z Białegostoku, producenta pokryć dachowych:
– Panele przeznaczone są do krycia dachów stromych. Minimalny kąt nachylenia połaci wynosi 7-8°, a zalecany około 15°. Wartą podkreślenia właściwością paneli jest możliwość dopasowania do połaci dachowych o nietypowych formach: wypukłych, wklęsłych lub stożkowatych. Dlatego znajdują zastosowanie między innymi przy kryciu budowli sakralnych i zabytkowych. Doskonale komponują się też z nowoczesnymi obiektami o prostych, minimalistycznych bryłach. Można nimi pokryć nie tylko dach, lecz również fasadę.
Panele dachowe na rąbek mają wszystkie cechy idealnego pokrycia dachowego. Wyróżnia je trwałość, są szczelne i przyciągają wzrok niebanalnym wyglądem. Aby wykorzystać w pełni możliwości innowacyjnego pokrycia, konieczne jest idealne wypoziomowanie łat i precyzja wykonania czynności montażowych. Dlatego kluczowy jest wybór profesjonalnej ekipy dekarskiej, która ma doświadczenie w montażu paneli.