Taśmy rozprężne coraz częściej wykorzystywane są do montażu okien. Stanowią prostą w użyciu i skuteczną metodę zabezpieczenia połączenia ramy z murem przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Zastosowanie tych materiałów pozwala również na ograniczenie strat energii. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie są zastosowania taśm rozprężnych przy montażu okien.
Eliminacja mostków termicznych
Właściwy montaż okien jest niezwykle istotny dla zachowania izolacji termicznej i akustycznej. Do niedawna szczeliny między elementami stolarki otworowej a murem uszczelniało się jedynie pianką poliuretanową. Po pewnym czasie użytkowania w takiej piance powstają ubytki spowodowane niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Są to tzw. mostki termiczne przyczyniające się do znacznych strat energii cieplnej. Aby zapobiec ich powstawaniu, można zastosować montaż warstwowy.
Jak tłumaczą eksperci dystrybutora okuć budowlanych Akces, w przypadku takiej techniki mocowania okien stosuje się kilka warstw izolacji. Oprócz wspomnianej pianki poliuretanowej wykorzystywane są specjalne folie uszczelniające oraz taśmy. Stosuje się m.in. taśmy rozprężne, które w niektórych przypadkach mogą zastąpić wielowarstwową izolację. Tworzone są z elastycznej pianki poliuretanowej nasyconej impregnatami oraz warstwy kleju. Pod wpływem temperatury ich objętość zwiększa się, zapewniając doskonałe uszczelnienie szczelin dylatacyjnych.
Ochrona przed wpływem niekorzystnych czynników
Podstawową rolą taśm rozprężnych jest wypełnianie szczelin, co zapobiega nadmiernym stratom energii. Warto jednak wspomnieć, że takie produkty charakteryzują się również szeregiem innych korzystnych właściwości. Dobrej jakości taśmy rozprężne do okien są paroprzepuszczalne. Oznacza to, że umożliwiają odprowadzanie nadmiaru wilgoci poprzez dyfuzję pary wodnej, co sprawia, że spoiny pozostają suche i nie rozwijają się w nich bakterie i grzyby.
Taśmy rozprężne charakteryzują się również wodoodpornością, zapewniając ochronę przez zacinającym deszczem. Co więcej, nie ulegają degradacji pod wpływem promieniowania słonecznego, zatem po zamontowaniu okien nie trzeba od razu zajmować się wykańczaniem elewacji w celu ich zabezpieczenia. Taśmy rozprężne to świetna alternatywa dla tradycyjnych materiałów uszczelniających. Umożliwiają szybki, sprawny i czysty montaż okien zarówno w nowo wybudowanych, jak i modernizowanych budynkach.