Czy warto rezygnować z dylatacji w progu podczas montowania paneli? 

Wiadomo, że jak ludzie planują robić remont w swoim mieszkaniu to nie mają na myśli tylko pomalowanie czy wytapetowanie ścian, ale także zmiana mebli oraz podłogi. To właśnie często ona dopełnia całość we wnętrzu. Dlatego jest taka ważna. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić odpowiedź na pytanie  czy można montować panele bez dylatacji w progu?

Czy warto rezygnować z dylatacji w progu podczas montowania paneli?

Na początku jednak warto zastanowić się czym w ogóle jest pojęcie dylatacji. Bo na pewno nie każdy o czymś takim słyszał. Otóż jest to nic innego jak Metoda, której zadaniem jest zapobieganie występowania wybrzuszeń na podłodze. Nie każdy wie, dlatego warto pamiętać, iż  panele mają to do siebie, że niestety mogą zmieniać swoją objętość w zależności od wilgoci i wielu innych czynników. Dlatego też powinno się pozostawiać niewielką przestrzeń w postaci do 10 mm. Dzięki temu, nawet kiedy deska zaczyna puchnąć, to podłoga zachowuje swój estetyczny wygląd. Teraz warto zadać sobie pytanie, czy w ogóle warto postawić na panele bez dylatacji? Wiadomo, że bardzo często się zdarza, iż w większości przypadków temperatura w pomieszczeniu nie ulega gwałtownym zmianom. W związku z czym bardzo duża część ludzi jednak rezygnuje z kłopotliwego procesu dylatacji.

Jak wyglądają panele bez listwy dylatacyjnej? Czy są one tak samo funkcjonalne bez niej jak z nią? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ to w dużym stopniu zależy od wymiarów oraz warunków, które panują w pomieszczeniu, gdzie takie panele mają się znajdować. Należy zaznaczyć, iż w przypadku, gdy wilgoć w pomieszczeniu  jest zbyt duża, to pozostawienie przerwy do swobodnej pracy podłogi okaże się niezbędna.  W takim przypadku także warto jest, zwrócić uwagę na formę ogrzewania oraz jakiej grubości mamy  panele.  Jednak nie tylko z tego powodu ludzie rezygnują z dylatacji. W dużej mierze ma to związek z  efektem wizualnym. Wiele osób chce, aby była ciągłość podłóg między każdym pomieszczeniem.  Jeśli zatem zależy komuś przede wszystkim na tym, aby uzyskać efekt dużego, ale jednocześnie przytulnego salonu, to warto w tym przypadku oczywiście zastosować metodę bez dylatacji w pomieszczeniach sąsiadujących. Jednak niezbędne okazuje się zachowanie przechodniej formy domu bez drzwi do kuchni, lub przedpokoju.

Jednak jest jedno ale. Jeśli chcemy zastosować taką metodę , nie możemy dopuścić do wypuklenia paneli. Dlatego ważne jest odpowiednie ocieplenie oraz ogrzewanie. Jeśli spełniamy dane warunki to jak najbardziej można montować penele bez dylatacji.