Jak sprawdzić którędy ucieka ciepło z domu?

Chyba nie ma na świecie osoby, która by nie korzystała z ogrzewania domu czy mieszkania. Nie ważne czy to ogrzewanie miejskie czy sami musimy inwestować w różne formy ogrzewania typu piec na ekogroszek czy pellet czy pompy ciepła. Każdy korzysta. Dlatego też większość z nas może borykać się z tym samym problemem, którym jest oczywiście uciekanie ciepła. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jak sprawdzić którędy ucieka ciepło z domu?

Którędy ucieka ciepło z naszego domu?

Coraz więcej osób boryka się z problemem uciekającego ciepła z domu. Dzieje się tak często, gdy nie mamy wykonanej izolacji i ocieplenia budynku. Czujesz, że ciepło ucieka i pomieszczenia stają się szybko zimne? Jednak w ogóle nie wiesz którędy no ucieka? To nic trudnego. Wystarczy użyć takiego urządzenia jakim jest oczywiście kamera termowizyjna. Co to takiego? To nic innego jak urządzenie generujące obraz, który przede wszystkim ukazuje nam pojawiające się różnice temperatur danego obiektu. Kamera wykorzystuje do tego promieniowanie podczerwone. Chodzi o to, iż fale elektromagnetyczne podczerwieni mają za zadanie przeniknąć przez konkretny, badany obiekt. Taka kamera jest wykorzystywana w dużej mierze do sprawdzenia w sposób bardziej dokładny jaki jest stan techniczny domu lub mieszkania. Stan takiego mieszkania jest odpowiedzialny za koszty ogrzewania, które niestety ponosimy. Warto dodać, iż badanie termowizyjne jest w obecnych czasach coraz częściej stosowane.

 

Wszystko po to, aby sprawdzać stany techniczne budynków. Innym sposobem, za pomocą, którego jesteśmy w stanie sprawdzić którędy ucieka ciepło jest wykonanie badania organoleptycznego, czyli za pomocą naszych dłoni. W jaki sposób? Wystarczy rękę przysunąć między innymi do okna, drzwi, czy kontaktu i sprawdzić czy nie ma tam po prostu przedmuchu wiatru. To dobry sposób, ale mało skuteczny i w ogóle nie konkretny. Dlatego zdecydowanie skuteczniejsze jest badanie termowizyjne. Należy jednak pamiętać, aby przed badaniem temperatura w pomieszczeniach była stała. Nie możemy przegrzać ani wyziębić pokoi, gdyż wtedy pomiar da złe wyniki. Warto korzystać z tych metod, gdyż takie informacje będą dla nas niezbędne podczas ocieplania domu. Będziemy wiedzieć jaki materiał będzie potrzebny. Warto zastanowić się teraz ile kosztuje tego typu badanie termowizyjne? To zależy od wielu czynników. Można zaliczyć do nich między innymi metraż domu, wielkość miasta a także firmę, która będzie nam takie badanie wykonywać. Wiadomo, że im większe miasto tym ceny będą znacznie wyższe. Jednak w zasadzie takie badanie zaczyna się najmniej od 250 zł.

Podsumowując niniejszy artykuł warto wspomnieć, iż takie badanie powinni wykonywać wszyscy, którzy zamierzają kupić albo dom albo mieszkanie. Po co inwestować w coś, co nie daje 100 procentowego ciepła?