Osoby, które właśnie zakupiły swój nowy dom, po jego wyremontowaniu zaczynają zajmować się kolejną przestrzenią, jaką jest ogród. Nikt nie chce mieć pięknego domu bez zadbanego ogrodu. Po co nam gustownie urządzone wnętrze, skoro za oknem przestrzeń nie jest zorganizowana i nie cieszy oka? Zatem normalne jest, że kiedy wystrój domu mamy już za sobą, to zabieramy się za ogród. Jak więc urządzić zieloną przestrzeń wokół domu? Jakie rośliny posadzić i jak zaplanować rozlokowanie poszczególnych stref, aby ogród był funkcjonalny i jednocześnie, aby praca w nim nie była bardzo czasochłonna? Jest kilka sprawdzonych metod, które ułatwią Ci prowadzenie domowego ogrodu. Sprawdźmy więc, jakie istnieją dostępne możliwości dla osób posiadających swój własny dom z ogrodem.
Zaplanuj zieloną przestrzeń wokół domu
Na samym początku zastanów się, co chcesz mieć w okolicy domu. Niektóre osoby potrzebują tylko przestrzeni do relaksu, inne zaś chcą uprawiać własne warzywa. Jak jest w Twoim wypadku? Ogród może spełniać wiele rozmaitych funkcji, kilka z nich to przykładowo:
– przestrzeń do relaksu i odprężenia,
– miejsce realizacji swojej pasji, jaką jest ogrodnictwo,
– przestrzeń do zabawy dla dzieci,
– miejsce uprawy własnych warzyw,
– pokazowe miejsce bogate w różne gatunki kwiatów,
– przestrzeń do organizacji grilla i spotkań w większej grupie osób,
– miejsce, z którego pozyskujemy owoce na konfitury i dżemy.
Jak zatem widzisz, wszystko zależy od tego, czego tak naprawdę oczekujesz od swojej przestrzeni zielonej wokół domu. Jeśli tak naprawdę, liczy się dla Ciebie przede wszystkim strefa relaksu, wówczas posiej trawnik i zasadź kilka drzew i krzewów, które będą dawać cień w czasie upalnych dni. Wówczas dbanie o trawnik będzie Twoim jedynym obowiązkiem, natomiast jego strzyżenie i podlewanie nie jest aż tak czasochłonne, wymaga jedynie regularności i skrupulatności.
Uprawa warzyw przydomowych – czy warto i jak się za to zabrać?
Przede wszystkim zastanów się, jakie warzywa najbardziej lubisz jeść. Nie ma sensu sadzić i pielęgnować czegoś, czego i tak nie spożytkujemy w kuchni. Najczęstszym rozwiązaniem są pomidory, których mnogość odmian może zaskoczyć. Jeśli często je jadasz, wówczas będzie to warzywo idealne dla Ciebie. W marketach dostępne są tylko nieliczne odmiany pomidorów, dlatego osoby decydujące się na ich uprawę wybierają droższe i rzadsze odmiany. Przykładowo możesz uprawiać żółte pomidory. Często wybierane gatunki to także pomidor malinowy oraz bawole serce. Te odmiany są bardziej mięsiste, a ich smak jest o wiele bardziej wyrazisty. Często wybierana jest także cebula na szczypiorek, koperek, nać pietruszki, rzodkiewka, szpinak i szczaw. Tego typu rośliny są proste w uprawie, a możliwość jedzenia ich prosto z gruntu niezwykle cieszy. Jeśli pasjonują Cię zioła, wówczas możesz pomyśleć o budowie prostej spirali ziołowej, gdzie posiejesz bazylię, oregano, majeranek, tymianek, szałwię, kolendrę i wszelkie inne zioła, z których korzystasz na codzień.