Urządzenie mieszkania na małej przestrzeni

Urządzenie swojego nowo kupionego mieszkania, to zawsze bardzo ekscytujący czas. Planując swoją przestrzeń do życia mamy możliwość wyrażenia siebie oraz przygotowania przestrzeni, w której będziemy czuć się naprawdę dobrze i u siebie. Jest to moment, na który często czekają młode pary. Niestety nie każdego stać na duże mieszkanie, dlatego niektórzy są zmuszeni pomieścić się na o wiele mniejszym metrażu. Jak zatem urządzić mały lokal mieszkalny? Czy na przestrzeni 30 metrów kwadratowych pomieści się kuchnia i wygodna łazienka? Jak ustawić meble, kiedy dysponujemy niewielką powierzchnią? Sprawdźmy, jakie istnieją możliwości przy urządzaniu małego mieszkania.

Funkcjonalne małe mieszkanie – jak je zaplanować aby wszystko się zmieściło?

Przykładowo łazienka nie musi być duża. W zasadzie wystarczy nam toaleta, niewielki prysznic i wąska umywalka. W przypadku małego metrażu ściana staje się przestrzenią, na której możemy zawiesić naprawdę wiele rzeczy. Zatem należy skorzystać z tej możliwości, gdzie to właśnie ściana, a nie podłoga staje się przestrzenią do przechowywania naszych rzeczy. Zatem wszelkiego rodzaju meble na jakie się zdecydujesz, to powinny być podwieszane szafki.

Jeśli żyjesz w pojedynkę, wówczas częstym rozwiązaniem jest łóżko piętrowe, pod którym znajduje się biurko. W ten sposób oszczędzasz przestrzeń, stawiając w zasadzie dwa meble na tej samej powierzchni. Oczywiście pamiętaj, aby łóżko wraz z biurkiem ustawić przy oknie. W innym wypadku przestrzeń z biurkiem będzie zbyt ciemna, aby w niej pracować czy uczyć się do egzaminów. Zatem zaplanuj także wygodne oświetlenie, tak aby nie musieć wytężać wzroku i psuć sobie oczu.

Przygotowywanie posiłków w małym mieszkaniu

Nie ulega wątpliwości, że małe mieszkania nie są dla osób, które uwielbiają gotować. Zatem, jeśli nie gotujesz dużo, to zaplanuj tylko najpotrzebniejsze rzeczy. W ten sposób kuchnia będzie bardziej aneksem kuchennym, w którym znajdzie się mikrofalówka, mały zlewozmywak oraz płyta na dwa palniki. Oczywiście zaplanuj także miejsce na czajnik. W ten sposób zmieścisz na małej przestrzeni wszystko, co jest Ci potrzebne do przygotowania lub odgrzania prostego posiłku. Jeśli Twój metraż jest naprawdę mały, wówczas skorzystaj z lodówki barowej, zamiast z pełnowymiarowej lodówki. Również pralka może stać w kuchni, jeśli nie dysponujesz dużą przestrzenią. Jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie, niż wpychanie pralki do i tak malutkiej łazienki. Oczywiście wybierz taką pralkę, którą można załadować od góry. Tego typu modele są znacznie mniejsze i pomogą Ci zaoszczędzić dodatkową przestrzeń w swoim malutkim mieszkaniu.

Czy takie małe przestrzenie są dla każdego? Zdecydowanie nie, jednak są osoby, które dobrze się czują w tego typu mieszkaniach. Wszystko zależy od gustu, a także od funduszy, jakimi dysponuje dana osoba. Ważne, aby miejsce do życia było funkcjonalne i spełniało nasze najważniejsze potrzeby.